Turbūt kiekvienas esame patyręs nusivylimą, kai bandant paruošti televizijoje matytą ar žurnale perskaitytą žymaus šefo receptą rezultatas neišeina labai džiuginantis. Žymūs virtuvės šefai naudoja profesionalią įrangą, kuri, pasirodo, padaro daugiau darbo nei galima numanyti. Vis dėlto viena paslaptis yra – dažniausiai žinomi virtuvės profesionalai patiekalus ruošia kepdami juos vakuume. Ar namuose įmanoma ruošti maistą šiuo būdu?
Kas yra kepimas vakuume?
Norint išsaugoti, atskleisti ir išryškinti geriausias ingredientų skonio savybes, kulinarai naudoja SousVide arba kitaip vadinamą kepimą vakuume. Tai būdas, kai maistas dedamas į maišelį, tuomet į specialų vakuumavimo prietaisą, oras iš maišelio visiškai pašalinamas, o pats maišelis – užsandarinamas.
„Ši technologija nėra nauja – profesionalūs virtuvės šefai ją naudoja jau daug metų, vis dėlto buitiniam naudojimui prieinama ji buvo ne visada. Profesionalios įrangos kainos buvo didelės, o namų naudojimui skirtoje paprasčiausiai tokių funkcijų nebuvo. Tobulėjant buitinei technikai, vis daugiau profesionalų naudojamų programų atsiranda ir namų įrenginiuose“, – pasakoja „Electrolux“ buitinės technikos ekspertas Petras Gendvilis.
Vakuume iškeptas maistas – skanesnis
Kepant vakuume nereikia aukštos kepimo temperatūros, o maistas neturi tiesioginio sąlyčio su karštu oru, todėl taip iškeptas maistas yra sveikesnis, išsaugo tekstūrą ir išskirtines skonio savybes.
„Kepant vakuume drėgmė, maistingosios medžiagos ir vitaminai išsaugomi viso patiekalo ruošimo metu. Kepimas žemoje temperatūroje padeda išsaugoti vidinę maisto struktūrą ir atskleisti išskirtinį patiekalo skonį. Maišelis, kuriame vyksta kepimo procesas, tarsi užrakina visas gerąsias produktų savybes viduje“, – pasakoja P. Gendvilis.
Galimybė temperatūrą reguliuoti 1 laipsnio tikslumu
Svarbu tai, kad vakuume galima kepti beveik viską: mėsą, žuvį, daržoves, desertus ar net ruošti padažus. Naudojant SousVide kepimo vakuume būdą svarbu palaikyti tolygią temperatūrą ilgesnį laiką, todėl orkaitės su SousVide funkcija turi garų programas ir galimybę reguliuoti temperatūrą net 1°C tikslumu. Be to, vakuumuotiems produktams nereikia naudoti aliejaus, galima greičiau ir efektyviau užmarinuoti norimus produktus.
„Dar vienas išskirtinumas, kodėl ruošimas vakuume yra mėgstamas daugelio, yra tai, jog vakuumuoti produktai užima kur kas mažiau vietos, juos patogiau laikyti. Pavyzdžiui, vakuumuotą maistą galite sandėliuoti savo šaldymo kameroje ir taip jį išsaugoti itin ilgai“, – pasakoja P. Gendvilis.
Justė Karpavičiūtė
Projektų vadovė