Jaukia medine konstrukcija tarp kitų šalių paviljonų pasaulinėje parodoje „EXPO 2020“ Dubajuje, kuri prasidėjo šiandien, išsiskiriantis Lietuvos paviljonas nuo pat pirmųjų akimirkų traukia lankytojus.
Paviljono inauguracijoje dalyvavusio aplinkos ministro Simono Gentvilo žodžiais, Dubajuje mūsų šalis prisistato kaip medinės architektūros, atsinaujinančių energijos išteklių, ekologiško maisto ir aukštųjų technologijų valstybė.
„Nors Lietuva ir labai maža, bet turime, ką parodyti, ir tai puikiai atsispindi mūsų paviljone“, – po jo atidarymo sakė Seimo Aplinkos apsaugos komiteto pirmininkė Aistė Gedvilienė.
Pusę metų vyksianti paroda, kaip tikimasi, šiemet ir kitąmet bus didžiausias pasaulinis renginys. Joje dalyvauja 192 valstybės. Dubajuje pateikiamas Lietuvos įvaizdis labai svarbus ir mūsų šalies verslui, nes suteikia tiesioginių dividendų – didžiules galimybes užmegzti tarptautinius ryšius ir rasti partnerių.
Lietuvos paviljonas, pasak jo generalinio komisaro, Aplinkos ministerijos „EXPO“ skyriaus vedėjo Romo Jankausko, įsikūręs lankytojams parankioje vietoje, savo stiliumi vykusiai dera prie kaimyninių Slovėnijos bei Švedijos paviljonų ir pabrėžia šios „EXPO 2020“ dalies, skirtos tvariam vystymuisi, privalumus. Ant modernias ir tradicines architektūros tendencijas apjungiančio 1000 kv. metrų ploto pastato stogo sumontuota saulės elektrinė gamina energiją jam vėsinti. Pirmąją parodos dieną Dubajuje termometras rodo 39 laipsnius karščio.
Centrinę paviljono salę puošiančioje instaliacijoje „Kinetinis inovacijų medis“ tradicinių juostų motyvai persipina su Lietuvoje sukurtais technologiniais sprendimais, kuriais siekiama tausoti aplinką ir kurie gali keisti pasaulį (pasiekimai gyvybės mokslų, lazerių, atsinaujinančios energetikos, žiedinės ekonomikos ir kt. srityse). Jie pristatomi vadinamuosiuose sėkmės podiumuose. Paviljone dirba 12 gidų komanda, veikia lietuviškų patiekalų kavinė, suvenyrų krautuvėlė.
Visą pusmetį čia netruks renginių. Jie pradedami klimato kaitai ir biologinei įvairovei skirta savaite. Spalio 2 d. rengiamas forumas apie klimato ir bioįvairovės problemas. Kitos savaitės ir forumai bus skirti kosmoso technologijoms, miestų vystymui, žinioms ir švietimui, sveikatos apsaugai, turizmui ir kelionėms, žemės ūkiui ir maisto pramonei ir t. t. Bus eksponuojamos tvaraus dizaino ir fotografijų parodos, rodomi dokumentiniai filmai. Daugiausia dėmesio Lietuva turėtų sulaukti spalio 22-ąją, kurią parodos organizatoriai paskelbė Nacionaline mūsų šalies diena.
Lietuva „EXPO“ parodose dalyvauja nuo 1937 m., o po Nepriklausomybės atkūrimo – trylikoje parodų. Aštuoniose iš jų pristatymą organizavo Aplinkos ministerija.
Nors dėl pandemijos „EXPO 2020“ per visą „EXPO“ 170 metų istoriją pirmą kartą bendru joje dalyvaujančių valstybių sutarimu buvo atidėta metams, nepasikeitė nei jos tema („Sujunkime pasaulį, kurkime ateitį“), nei dalyvių skaičius (192 šalys). Nepasikeitė ir jos pavadinimas. Nuo 2021 m. spalio 1 d. iki 2022 m. kovo 31 d. vyksianti paroda ir toliau vadinsis „EXPO 2020“. Dėl besikeičiančios pandeminės situacijos gali keistis tik prognozuotas lankytojų skaičius (25 mln. per pusmetį).
Aplinkos ministerijos nuotrauka