Vilniuje įteiktas Jono Karolio Chodkevičiaus Aukso medalis, atidengtas paminklas karvedžiui

Rugsėjo 24 d., minint Jono Karolio Chodkevičiaus 400-ąsias mirties metines, Lietuvos nacionalinio dailės muziejaus Vilniaus paveikslų galerijos vidiniame kieme buvo atidengtas skulptoriaus Martyno Gaubo kurtas paminklas Lietuvos didžiajam etmonui. Paaiškėjo ir „Jono Karolio Chodkevičiaus Aukso medalio už Valstybės stiprinimo veiklą“ laureatas – režisierius Jonas Ohmanas.

Lietuvos nacionalinio dailės muziejaus direktorius dr. Arūnas Gelūnas prisiminė, kad dalyvaudamas fondo veikloje nuolat kartojo frazę „iš mūsų pavogta istorija“. „Cituodamas prof. Alfredą Bumblauską turiu pripažinti – ji panyra su Vytautu Didžiuoju ir išnyra tik su Jonu Jablonskiu. Vis dėlto, tuo laiku vyko daugybė be galo svarbių mums akimirkų ir laimėjimų.“ A. Gelūnas džiaugėsi, kad į Chodkevičių rūmus pagaliau sugrįžo žmogus iš jų kūrėjų giminės – Jonas Karolis Chodkevičius. Drauge su Krašto apsaugos ministru Arvydu Anušausku atidengtą horeljefą pašventino Kardinolas Audrys Juozas Bačkis su broliu kun. Algirdu Malakauskiu.

Teikdamas apdovanojimą Jono Karolio Chodkevičiaus labdaros ir paramos fondo vadovas Edmundas Jakilaitis atkreipė dėmesį į valstybės saugumą ir stiprinimą. „Skirdami šį apdovanojimą ieškojome žmogaus, kuris veikdamas įvairiose srityse daro daugiau nei jam priklausytų ir kurio veikla stiprina Lietuvos saugumą.  Ieškojome šiuolaikinio žmogaus, veikiančio renesansinės asmenybės principais. Žmogaus, kuriam svarbi laisvė ir garbė. 

Režisierius Jonas Ohmanas ne tik kuria filmus apie Lietuvos partizanus, rengia Sausio 13-osios minėjimus Vilniuje. Jis nuosekliai ir profesionaliai prisideda prie Ukrainos kariuomenės Karo pergalių, prie pilietinės visuomenės Ukrainoje kūrimo, prie Ukrainos vaikų, ypač karo našlaičių ir pafrontės vaikų, geresnių gyvenimo sąlygų“, – teigė E. Jakilaitis teikdamas pirmąjį kasmetinį apdovanojimą.

Jonas Ohmanas neslėpė, kad šis apdovanojimas – priminimas, kad jo veikla ne tik pastebėta, bet ir prasminga. „Man viso šio regiono – Lietuvos, Ukrainos – istorija yra gyva. Kuo toliau, tuo giliau suprantu, kad istorija gyvuoja, atsigręžia į mus, ragina gyventi. Šis apdovanojimas – ženklas, kad tai, ką darau, yra teisinga ir turi prasmę. Labai džiugu, kad ne tik aš suprantu, kas aplink mus vyksta“, – sakė jis.

Ilgametė Jono Ohmano įkurtos paramą Ukrainai telkiančios organizacijos „Blue/Yellow“ rėmėja Ministrė pirmininkė Ingrida Šimonytė buvo atvira: „Pasitaiko sveikinti kokį renginį ar žmogų įvairiomis progomis, bet čia yra labai sudėtinga minutė – reikia pasveikinti tą, kurį laikau savo draugu. Sunku neapsiverkti.“

„J.K. Chodkevičius buvo didis valstybės žmogus ir didis europietis. Tai mums yra labai svarbu. Tu gali būti didelis valstybei žmogus, veikdamas kelių valstybių naudai – taip kaip veikia Jonas. Jis veikia Lietuvai, Ukrainos laisvei. Tai nėra sodžius, su kuriuo susiję tavo geri darbai – tai yra idėja. Tai – labai pelnytas, labai laiku įteikiamas apdovanojimas“, – sakė ji.

Jonas Karolis Chodkevičius (1570–1621) – vienas žymiausių XVII a. Europos karvedžių, LDK didikas, Šklovo ir Myšo grafas, nusipelnęs valstybės veikėjas: Žemaičių seniūnas, Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės didysis etmonas bei Vilniaus vaivada, pasižymėjęs švietimo ir kultūros srityse.

Paminklas karvedžiui iškilo ir premija buvo įteikta visuomenininkų suburto Jono Karolio Chodkevičiaus labdaros ir paramos fondo iniciatyva, privačių rėmėjų lėšomis. Paminklo Jonui Karoliui Chodkevičiui sukūrimą ir statymą parėmė: „Linas Agro Group“, Vasario 16-osios fondas, „VMG Group“, UAB „NORTUS“. Martyno Gaubo kurtą horeljefą Lietuvos nacionalinio dailės muziejaus Vilniaus paveikslų galerijos vidiniame kieme (Didžioji g. 4) vilniečiai ir miesto svečiai gali išvysti jau šiandien.

Justino Stacevičiaus nuotr.: Aukso medalio įteikimas


 

Taip pat skaitykite:

Nuorodų sąrašas

Nuorodų sąrašas

Powered by BaltiCode