Ekonomikos ir inovacijų ministrė Aušrinė Armonaitė antradienį su startuolių asociacijos „Vienaragiai LT“ vadovais aptars, kaip padėti šalies startuoliams augti, pritraukti daugiau investicijų ir mažinti biurokratinę naštą.
„Sėkmingi ir sparčiai augantys bei pasaulinį pripažinimą pelnę startuoliai jau yra viena Lietuvos ekonomikos vizitinių kortelių. Startuolių turime nemažai, jų augimo tempai – įspūdingi, bet prieš akis turime dar sunkesnę užduotį. Šiandien Lietuva turi vieną vienaragį – „Vinted“, o mažesnė šalis Estija – net septynis. Bendromis jėgomis turime siekti, kad mūsų perspektyviausi startuoliai taptų vienaragiais, o Lietuva taptų vienaragiams patraukliausia valstybe iš pradžių bent mūsų regione“, – sako ekonomikos ir inovacijų ministrė A. Armonaitė.
Antradienį su asociacijos „Vienaragiai LT“ vadovais numatoma aptarti valdysenos, startuolių finansavimo mechanizmo ir sandorių reguliavimą, perteklinių biurokratinių reikalavimų atsisakymą bei kitus klausimus.
Ekonomikos ir inovacijų ministerija ypatingą dėmesį skiria Lietuvos startuolių ekosistemos vystymui, nes tai vienas pagrindinių prioritetų kuriant veržlią ir konkurencingą inovacijų sistemą.
Šiuo metu 691 Lietuvoje veikiančiame startuolyje dirba 12,4 tūkst. darbuotojų, kurie vidutiniškai gauna 2,7 tūkst. eurų dydžio darbo užmokestį. Pernai startuoliai į Lietuvos biudžetą sumokėjo 125,9 mln. eurų mokesčių. Siekiama, kad ateityje startuolių skaičius viršytų 2000, juose dirbtų apie 30 tūkst. darbuotojų, o sumokėtų mokesčių suma galėtų perkopti 370 mln. eurų per metus.
Lietuvos startuolių ekosistema sparčiai vystosi ir tai atspindi startuolių skaičiaus padvigubėjimas per paskutiniuosius dvejus metus. Šiuo metu startuolių duomenų bazėje registruota daugiau kaip 1040 startuolių. Tarp jų pirmasis technologijų vienaragis – „Vinted“.
Lietuvoje daugiausia startuolių yra įsikūrę sostinėje Vilniuje – net 68 proc., Kaune – 13 proc., o Klaipėdoje – 3 proc. Dauguma Lietuvos startuolių – 18 proc. – savo veiklą vykdo IT srityje, 16 proc. startuolių veikia fintech sektoriuje, 9 proc. startuolių kuria produktus ir paslaugas sveikatos sektoriuje, kiti 57 proc. – transporto, rinkodaros ir kitose srityse.
Asociaciją „Vienaragiai LT“ šių metų balandžio 22 d. įsteigė septyni didieji Lietuvos startuolių rinkos dalyviai: „Bored Panda“ – meno, dizaino, įdomybių interneto portalą valdanti bendrovė, „Hostinger“ – svetainių paslaugų bendrovė, „Kilo Health“ – sveikatingumo rinkos startuolis, „Omnisend“ – internetinės rinkodaros bendrovė, „Tesonet“ – kibernetinio saugumo produktus kurianti bendrovė, „Tech Zity“ – bendradarbystės erdvių startuoliams plėtotoja, „Vinted“ – naudotų prekių prekybos platforma.
Ekonomikos ir inovacijų ministerijos nuotrauka