Siekiant laiku aptikti koronaviruso infekcijos (COVID-19) atvejus, darželiuose įsibėgėja naujas testavimo metodas – aplinkos paviršių testavimas. Šalies galimybes testavimo procese išplėtė Vilniaus universiteto Gyvybės mokslų centro mokslininkė dr. Kristina Daniūnaitė, validavusi šį naują viruso aptikimo metodą. Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) džiaugiasi ir didžiuojasi mokslininkų indėliu pandemijos akivaizdoje.
Šiuo metu itin daug COVID-19 ligos protrūkių fiksuojama šalies darželiuose, taip pat vaikų amžiaus grupėje pasitaiko daugiau besimptomių ligos formos atvejų, leidžiančių plisti virusui. Naujas paviršių testavimo metodas suteikia galimybę stebėti ligos sergamumo situaciją, taikant neinvazinį metodą. Tai sudaro prielaidas tikslingai inicijuoti šeimų savanorišką testavimą.
Viena svarbiausių visuomenės sveikatos priežiūros specialistų funkcijų šiuo metu – valdyti užkrečiamųjų ligų plitimą ir taikyti prevencines priemones. Jau rengiama mokomoji medžiaga apie tai, kaip visuomenės sveikatos priežiūros specialistai, dirbantys ikimokyklinio ir priešmokyklinio ugdymo įstaigose, galės taikyti šį naują metodą.
Siekiant pradėti taikyti šį testavimo metodą platesniu mastu, pirmiausia, orientuojamasi į tas savivaldybes, kuriose naujų atvejų skaičius per 14 dienų 100 tūkst. gyventojų yra didesnis nei 500.
Prieš taikant šį metodą darželiuose, vaikai, jų tėveliai, globėjai ar rūpintojai bus supažindinami su testavimo metodika, jos tikslais, atlikimu bei rezultatų interpretavimu.
Darželiuose bus tiriami dažniausiai liečiami aplinkos paviršiai – vaikų miegui, valgymui skirtų vietų, žaislų, rūbinių spintelių paviršiai, durų rankenos bei kiti dažnai liečiami paviršiai.
Kurioje nors ugdymo įstaigos grupėje ant aplinkos paviršių aptikta virusinė medžiaga leidžia įtarti, kad grupėje gali būti besimptome ligos forma sergančiųjų. Dėl šios priežasties kiekvienu tokiu atveju bus sudaryta galimybė savanoriškai ir nemokamai pasitikrinti dėl COVID-19 visiems grupės nariams – darbuotojams, vaikams ir jų tėveliams, globėjams ar rūpintojams.
Pasitikrinimas dėl COVID-19 ligos nustatymo bus organizuojamas laikantis savanoriškumo principo ir sudarant sąlygas tirtis greitaisiais antigeno testais iš priekinės nosies landos. Ši procedūra yra itin paprasta, nesukelianti jokių nemalonių pojūčių.
Svarbu paminėti, kad be testavimo taip pat svarbu laikytis ir kitų koronaviruso valdymo priemonių – išlaikyti saugų atstumą, rūpintis rankų higiena, reguliariai vėdinti ir valyti patalpas, dėvėti asmenines apsaugos priemones.
Sprendimą dėl aplinkos paviršių tyrimų organizavimo ir vykdymo ikimokyklinio ir priešmokyklinio ugdymo įstaigose rasite čia.
SAM nuotrauka