Nuo sausio vairuotojo pažymėjimas bus tinkamas dokumentas asmens tapatybei patvirtinti. Tai ypač svarbu Baltarusijos ir kitų trečiųjų šalių piliečiams – jie galės atsidaryti sąskaitą banke ir taip įsitvirtinti Lietuvoje. Taip tikimasi paskatinti investicijas į Lietuvą.
Už tokias Pinigų plovimo ir teroristų finansavimo prevencijos įstatymo pataisas ketvirtadienį balsavo 98 Seimo nariai, prieš – 10 , o 19 susilaikė.
Prieš balsavimą parlamentarai susiginčijo, kokią naudą duos ir kokia žala gresia priėmus tokias pataisas.
Seimo Biudžeto ir finansų komiteto vadovas Mykolas Majauskas tikino, kad leidimas palengvins „kiekvienam iš mūsų galimybę atsidaryti sąskaitą banke“.
Laisvės frakcijos narys Vytautas Mitalas aiškino, kad pataisos atveria daugybę naujų galimybių Lietuvai tapti konkurencingesne, prisivilioti ir geriau veikti finansinių technologijų srityje .
Tuo metu Mišriai Seimo narių grupei priklausantis Kęstutis Glaveckas abejojo, ar pataisos paskatins investicijas, greičiau, pasak jo, tuo pasinaudos sukčiai.
„Jeigu vairuotojo pažymėjimas būtų investicijų pritraukimo šaltinis, tai jau piniguose maudytumėmės. Vairuotojo pažymėjimas nėra tas dokumentas, kuris atstoja pasą arba indentifikavimo kortelę“, – kalbėjo parlamentaras.
Pasak jo, vairuotojo teisės reikalingos paimti greitiems kreditams ir visiems šiuolaikiniams internetiniams sukčiams.
„Nėra jokio ryšio su haiteku, čia tik yra vagims, kurie norės tuo pasinaudoti. Tokias teises labai lengva pagaminti, pradubliuoti, uždėti kitą vaizdą, ateiti, paimti trumpą kreditą arba pasiskolinti, arba kitą užstatyti, yra masė variantų, kaip galima apgauti žmones“, – aiškino jis.
„Valstietis“ Valius Ąžuolas mano, kad pataisos paskatins pinigų plovimą ir teroristų finansavimą. Jo teigimu, specialiosios tarnybos yra pripažinusios, kad negalės fiziškai užtikrinti tokio pinigų plovimo ar teroristų finansavimo srauto.
„Jeigu norime atverti tą Pandoros skrynią ir būti ta šalimi, kuri geriausiai plauna pinigus ir
finansuoja teroristus – puikus įstatymas. Tik tada turime atsiminti, kad už tai reikės
prisiimti atsakomybę arba tarnyboms užtikrinti pajėgumus visa tai prižiūrėti“, – teigė V. Ąžuolas.
Mišriai Seimo narių grupei priklausantis Vytautas Bakas siūlė, kad 2021 metų biudžete būtų numatytas papildomas Lietuvos banko ir Finansinių nusikaltimų tyrimų tarnybos finansavimas, kad šios institucijos nusisamdytų daugiau darbuotojų ir įsigytų įrangos pataisų įgyvendinimo priežiūrai.
Trečiųjų šalies piliečio vairuotojo pažymėjimas turės atitikti 2006 metų gruodžio Europos Parlamento ir Tarybos direktyvą.
Jei vairuotojo pažymėjime nebus nurodyta žmogaus pilietybė, finansų įstaigos ir kitos įmonės privalės pareikalauti pilietybės įrodymo ne tik tada, kai ji bus nustatoma dalyvaujant fiziškai, bet ir
nuotoliniu būdu.
Pataisos Seime buvo svarstomos kelerius metus. Jos iš pradžių buvo siejamos su „Brexit'u“, o jį atidėjus, Seimas priimti pataisų nebeskubėjo. Jų iniciatoriai piktinosi, kad taip nesudaromos sąlygos Lietuvoje investuoti ir pradėti veiklą fintech įmonėms, kurios naujų dairosi buveinių ES dėl „Brexit'o“, o vėliau – dėl situacijos Baltarusijoje.
Finansinių nusikaltimų tyrimų tarnyba pataisų priėmimui pradžioje priešinosi, aiškindama, kad neturėtų nei specialistų, nei programinės įrangos situacijai stebėti ir analizuoti.
Vairuotojo pažymėjimas laikomas tinkamu asmens tapatybei nustatyti ir sąskaitą banke atsidaryti Didžiojoje Britanijoje, Estijoje, Danijoje, Islandijoje, Švedijoje, Čekijoje, Maltoje.
Autorė Sniegė Balčiūnaitė
VRM nuotrauka
Informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo neleidžiama.