Triukšminga statybinė technika priverčia šokti iš lovos? Statybininkai vakarais ar savaitgaliais kaukši plaktukais? Neretai tokiais skundais į įvairias institucijas, įskaitant ir Valstybinę teritorijų planavimo ir statybos inspekciją (VTPSI), kreipiasi gyventojai. Tačiau VTPSI specialistai, kontroliuojantys statybos teisėtumą, neturi įgaliojimų veikti triukšmo valdymo srityje.
Svarbu atkreipti dėmesį, kad diena trunka nuo 7 iki 19 val., vakaras – nuo 19 iki 22 val., naktis – nuo 22 iki 7 val. Tačiau kiekviena miesto ar rajono savivaldybės administracija priima taisykles, kuriose nustato skleidžiamo triukšmo laiko, kontrolės ir stebėsenos tvarką. Gyventojai turintys nusiskundimų dėl statybos darbų keliamo triukšmo gali kreiptis į miesto ar rajono savivaldybės administracijos statybos darbų triukšmo kontrolierių – savivaldybės vykdomosios institucijos ar kito jai pavaldaus viešojo administravimo subjekto valstybės tarnautoją ar pareigūną, kuris įgaliotas vykdyti triukšmo, kylančio atliekant statybos darbus gyvenamosiose patalpose ar gyvenamosiose teritorijose, kontrolę.
Gyventojai turi teisę ne tik kreiptis į triukšmo valdymo kontrolierių, bet ir gauti informaciją apie triukšmo lygius, triukšmo prevencijos ir triukšmo mažinimo priemonių įgyvendinimą, leidžiamus triukšmo normatyvus ir planuojamų naudoti triukšmo šaltinių pavojingumą sveikatai, dalyvauti vertinant planuojamos ūkinės veiklos, kurioje numatoma naudoti triukšmo šaltinius, poveikį visuomenės sveikatai ir aplinkai.
Fiziniai ar juridiniai asmenys, vykdantys statybos darbus gyvenamosiose patalpose ar teritorijoje, privalo laikytis savivaldybių vykdomųjų institucijų, kitų joms pavaldžių viešojo administravimo subjektų nustatytų reikalavimų. Darbus privaloma organizuoti taip, kad nebūtų pažeisti statybos darbų pradžios ir pabaigos laiko, nustatytų triukšmo ribinių dydžių reikalavimai.
Taisyklių laikymosi kontrolę užtikrina savivaldybės administracijos ir policijos pareigūnai. Asmenims pažeidusiems triukšmo valdymo įstatymą ar kitus teisės aktus, reglamentuojančius triukšmo valdymą, už nusižengimą numatoma bauda nuo 50 iki 300 eurų, už pakartotinį nusižengimą skiriama nuo 280 iki 600 eurų bauda.
Aplinkos ministerijos informacija