Išvados po pratybų Šalčininkuose: pareigūnams stinga sąveikos, pasirengimo

 Vidaus reikalų sistemos statutinėms tarnyboms trūksta tarpusavio sąveikos, keitimosi informacija tvarkų, pareigūnams stinga taktinio pasirengimo tam tikroms situacijoms. Tai nustatyta po iš anksto neskelbtų pratybų Šalčininkuose, kur pareigūnai treniravosi atremti diversantus, trečiadienį pranešė Vidaus reikalų ministerija (VRM).

Be to, ministerijos vadovybei nustatyta tvarka nebuvo teikiama informacija apie ypatingus įvykius, išskyrus vieną pranešimą iš Policijos departamento budėtojo apie ginkluotą Šalčininkų rajono policijos komisariato užgrobimą.

Taip pat paaiškėjo, kad mobilaus ir radijo ryšio visiško blokavimo atveju VRM valdymo srities statutinių teritorinių įstaigų veikla būtų labai apsunkinta. Dalis tarnybų pareigūnų ir darbuotojų nežino kaip elgtis esant visiškai mobilaus ir radijo ryšio blokadai, neaiškūs ir nereglamentuoti alternatyvūs informacijos perdavimo būdai ir priemonės, teigia ministerija.

„Pratybos sukėlė nemenką ažiotažą, tačiau, sunku pratybose – lengva mūšyje. Įvertinome tarnybų sąveiką realiomis sąlygomis, pastabų turime ir sau – visų pirma, dėl pratybų planavimo ir derinimo“, – pranešime sakė vidaus reikalų ministras Eimutis Misiūnas.

VRM taip pat nurodo gavusi paaiškinimus, kodėl priešo pajėgas per pratybas vaidinę pareigūnai buvo ginkluoti, nors anksčiau buvo sutarta, kad jie ginklų neturės.

„Pamokų gauta ir dėl pačių pratybų rengimo – pritrūko kontrolės, tikslumo, suderinimo su kariuomene ir kitomis institucijomis, ,,gyvos“ pratybų priežiūros“, – sakė E.Misiūnas.

Įvertinus pratybų pamokas, siūloma tarnyboms peržiūrėti tarpusavio bendradarbiavimo schemas, parengti rekomendacijas pareigūnams, kaip elgtis netikėto ginkluoto įstaigos užpuolimo atveju. Rekomenduojama visoms įstaigoms peržiūrėti ir sustiprinti fizines pastatų apsaugos priemones. Taip pat bus prašoma užtikrinti, kad Policijos departamento, Valstybės sienos apsaugos ir Viešojo saugumo tarnybų ir jų teritorinių padalinių planai būtų prieinami centrinėse įstaigose, kad prireikus juos nedelsiant būtų galima gauti.

Taip pat bus siūloma ateityje atlikti ryšio blokavimo testus tam tikrose teritorijose, pasiūlyti įstaigoms, kaip apsisaugoti nuo tokių priešiškų veiksmų. Planuojama svarstyti galimybę kai kurias įstaigas aprūpinti palydovinio ryšio įranga.

„Problemų išties yra nemažai. Džiaugiuosi, kad jas pamatėme. Dabar žinome, ką konkrečiai reikia tobulinti. Taip pat pažymėtina, kad tam reikės rasti ir papildomų piniginių resursų“, – kalbėjo ministras.

Kitas pratybas realiomis sąlygomis ketinama organizuoti ne vėliau kaip iki šių metų rugsėjo pabaigos.

Pratybos Šalčininkuose vyko balandžio 11 dieną. Jų metu treniruotasi reaguoti į uniformuotus karius be skiriamųjų ženklų. Šis scenarijus primena 2014 metų Krymo aneksiją, kai regione ėmė veikti Rusijos kariai uniformomis be skiriamųjų ženklų ir civiliais drabužiais. Šios Rusijos pajėgos buvo pramintos „žaliaisiais žmogeliukais“.

Šalčininkų rajono savivaldybė šias pratybas pavadino provokacija ir teigė, kad retorika bando kurstyti tautinę nesantaiką ir lietuvių bendruomenės priešiškumą lenkams. Kritikos pratyboms išsakė ir kitos institucijos bei politikai, tarp jų – ministras pirmininkas Saulius Skvernelis.

Vilnius, gegužės 10 d. (BNS).

Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo draudžiama.

 

 

 

 

Taip pat skaitykite:

Nuorodų sąrašas

Nuorodų sąrašas

Powered by BaltiCode